Lämpökuvauksen jälkeen on usein aika tehdä raportti löydöksistä ja välittää tietoa mahdollisimman selkeästi sekä yksityiskohtaisesti. Raportin lukijaa helpottaa, jos raportti on määrämuotoinen ja täyttää alalla yleisesti käytetyt standardit. Näitä ovat esimerkiksi RT-kortti rakennusten lämpökuvauksessa ja ST-kortti sähkölaitteiden lämpökuvauksessa.
Infradex on pyrkinyt tarjoamaan lämpökuvausraporttiohjelmistoille valmiita raporttimalleja, jotka täyttävät nämä standardit niiltä osin kuin se on ollut mahdollista. Nämä mallipohjat ovat suunniteltu helpottamaan ja nopeuttamaan raporttien luomista, varmistaen samalla niiden kattavuuden ja ammattimaisuuden. FLIR Thermal Studio Pro mahdollistaa rajattoman määrän muokattavien raporttimallipohjien luomisen, mikä antaa käyttäjälle täyden vapauden mukauttaa raportit omiin tarpeisiinsa.
Tässä linkkejä raporttimalleihin:
- RT-kortin mukainen raporttimalli rakennusten lämpökuvaukseen FLIR Thermal Studio Prohon. Tämä malli olettaa, että sisäilman lämpötila on ilmaistu ”ilman lämpötila” -mittausparametrissä ja ulkoilman lämpötila on asetettu eromittaustoiminnon vertailulämpötilaksi. Paine-erokorjatun lämpöindeksin laskennan perusteena käytetään kamerassa tekstikommenttitaulukkoon asetettua arvoa. Tämän taulukon voit ladata tästä. Tallenna tiedosto FLIR-lämpökameran (uudempi kuin 2017) muistikortille kansioon TextTableTemplates ja ota se käyttöön jokaisen kuvan tallennuksen yhteydessä, muuttamalla Tallennusvaihtoehdot-kohdasta Tallenna ja lisää huom. valinta Tallenna ja lisää taulukko.
- RT-kortin mukainen raporttimalli rakennusten lämpökuvaukseen FLIR Thermal Studio Prohon (MR77). Tämä malli olettaa, että sisäilman lämpötila on mitattu FLIR MR77 olosuhdemittarilla ja ulkoilman lämpötila on asetettu eromittaustoiminnon vertailulämpötilaksi.
- ST-kortin mukainen raporttimalli sähkölaitteiden lämpökuvaukseen FLIR Thermal Studio Prohon. Tällä raporttimallilla varmistat, että sähkölaitteet tulevat raportoiduksi asianmukaisesti. Mittaustyökaluja joutuu mahdollisesti lisäämään, mikäli kuvassa on useampia kohteita.
- ST-kortin mukainen raporttimalli sähkölaitteiden lämpökuvaukseen Hikmicro Analyzer -ohjelmalle. Tämä raporttimalli on tehty sähkölaitteiden lämpökuvaajille, jotka käyttävät Hikmicron lämpökameroita.
Infradexin tekninen tuki auttaa, jos jokin raporttimallin kanssa tulee ongelmia. Raporttimallit ovat jaettu käyttöön asiakaspalvelun tueksi, mutta niiden käytöstä ja lopullisen raportin oikeellisuudesta vastaa käyttäjä itse.